A hasplasztika témaköre igen összetett, mind a megközelítések, mind a módszerek tekintetében is.
A legfontosabb, hogy a modern orvoslás elveinek megfelelően minél kevésbé megterhelő, mégis hatékony beavatkozásokat végezzünk.
Ez a hasplasztika esetén többek között azt is jelenti, hogy igyekszünk lehetőleg egy műtét során minden problémát orvosolni, így például:
- eltávolítjuk a bőrfelesleget;
- elvékonyítjuk a bőr alatti zsírréteget;
- alak- és kontúrformálást végzünk;
- helyreállítjuk a hasfali izomréteget;
- az érintett területen a heget eltávolítjuk, és a sérvet megszüntetjük,
amennyiben erre van szükség.
Már ennyiből is tisztán látszik, hogy nem egy mindennapos beavatkozásról beszélünk – ebben a cikkben pedig szeretném a legfontosabb tudnivalókat megosztani Önnel ezzel kapcsolatban.
Az első fontos kérdés, amit fel kell tenni: mi a probléma eredete?
Azt gondolhatnánk, hogy viszonylag egyszerű erre a válasz, ám nem lehet egy kalap alá venni azokat a panaszokat, amikre a hasplasztika megoldást jelent.
Csak hogy néhány példát említsünk, amik eltérő hozzáállást igényelnek:
- lehet szó arról, hogy valakinek a szülést követően az egyenes hasizmai kitágulnak, eltávolodnak egymástól (extrém esetben akár 10-12 centiméternyire);
- esetleg olyan „örökölt” zsírtöbblettel rendelkezik, mely a tornának, diétának is ellenáll;
- beszélhetünk még lágyék-, köldök- és hasfali sérvekkel kombinálódott esetekről is (és még ezeket is lehet tovább csoportosítani a kialakulás oka alapján);
- és nem utolsó sorban az is gyakori, hogy valaki nagyon sokat fogy: ezt az orvostudomány MWL (Massive Weight Loss) néven ismeri, és egyik komoly következménye az extrém bőrfelesleg, amitől meg kell szabadulni.
Csak ebből a néhány példából is elég jól látható, hogy nem egyformák az esetek, így ennek megfelelően nem lehet „sablon” megoldásokat sem keresni ezekre.
Minden páciens egyedi, és a kezelésnek is annak kell lennie
Nemcsak a páciens problémái, panaszai az irányadók a megfelelő beavatkozás kiválasztásában, hanem az egyedi alkati adottságai is.
Meg kell vizsgálni ilyenkor a bőr tulajdonságait, különös tekintettel a rugalmasságra, feszességre, az esetleges bőrfelesleg mértékére.
Ugyanígy kell figyelni a köldökre is, megnézni, van-e tágulat vagy sérv ezzel kapcsolatban.
Értelemszerűen a zsírpárna milyensége is fontos, hiszen ebből látható, hogy pontosan mit kell/tudunk kezdeni vele.
De a fizikai tulajdonságok mellett nyilvánvaló, hogy a páciens egészségi állapota is döntő lehet, hiszen nem mindegy, hogy egy 35 éves, egészséges, sportos anyukáról beszélünk, vagy egy 55 éves hölgyről, akinél már vérnyomásproblémák, cukorbetegség, reflux és hasonló betegségek jelentkeznek.
Alapos és részletes vizsgálatra, és egy hosszú konzultációra van szükség
A sikeres beavatkozás alapfeltétele a felkészültség, éppen ezért nem lehet csak úgy, egy „rövid” beszélgetés után belevágni a hasplasztikai műtétbe.
A konzultáció során már megtörténik az előbbi bekezdésekben kifejtett pontok ellenőrzése, és ez nem csak statikus, hanem dinamikus vizsgálatokat is jelent.
Mozgással, a lábak emelésével, a hasizmok provokációjával figyeljük azok állapotát, keressük a sérvek jeleit, hiszen ezek mind döntőek a megoldás szempontjából.
Egy ilyen konzultáció az alaposságának köszönhetően hosszú időt vesz igénybe, ennek köszönhetően viszont nemcsak az orvos, de a páciens is olyan információk birtokába kerül, amik nagyban meghatározzák a továbbiakat.
Ha már a konzultációnál járunk: beszéljünk a hegekről!
A hegkérdés egyértelműen kiemelten fontos ebben a tekintetben: sokan kifejezetten azért keresnek plasztikai sebészt, hogy lehetőleg minél kevésbé észrevehető sebhelyek maradjanak rajtuk a beavatkozást követően.
A kulcs ebben a kérdésben a sebész felkészültsége, tapasztalata, aminek birtokában mindent meg tud tenni annak érdekében, hogy rejtett helyeken, minimalizált hegekkel történjen a műtét.
Azt azonban meg kell érteni, hogy ebben a kérdésben is sokat nyomnak a latba a páciens alkati adottságai, és bizony be kell látni, hogy egyes esetekben nem lehet elkerülni a nagyobb, látható helyeken húzódó hegeket.
A Kelemed Plasztika számára azonban fontos, hogy ezzel kapcsolatban a betegek már lehetőleg a konzultáció során mindent megtudjanak: ezért szoktunk rajzolni a páciens bőrére, megmutatva, hogy mire lehet egészen pontosan számítani.
Műtétre csak akkor lehet készülni, ha megvolt minden vizsgálat
Egy hasplasztikai beavatkozást megelőzően egy külön kivizsgálási protokollt kell végrehajtani, ami rengeteg pontot érint, a véralvadási paraméterektől kezdve a különböző egyedi (pl. immunológiai) problémákig.
Bár sok plasztikai sebészeten ez nem az alap protokoll része, ám mi a Kelemed Plasztikánál egy hasi és kismedencei ultrahang eredményeit is megvárjuk, mielőtt még műtétre kerülne a sor.
Miért?
Mert legyen szó akár egy nőgyógyászati problémáról, akár vesekőről, epekőről, vagy a gyomrot érintő bármilyen betegségről, azt mindenképp még a hasplasztika előtt kell helyrehozni, nem pedig utána.
Az ugyanis, hogy például egy epekő éppen nem okoz problémát, még nem jelenti, hogy nem is fog a jövőben: messze biztonságosabb még időben megszabadulni ettől az „időzített bombától”.
Amennyiben minden készen áll, akkor térhetünk rá a beavatkozás egyéb részleteire.
Szeretne biztos döntést hozni?
Ha ezt a cikket idáig elolvasta, akkor két fontos tanulságot valószínűleg már levont:
- a hasplasztika egy igen sokrétű, komoly téma, ami alapos átgondolást igényel;
- a kezelőorvos mindenképp igyekszik abban segíteni, hogy minden szükséges információt megadjon Önnek ezzel kapcsolatban.
Éppen ezért javasoljuk Önnek, hogy nyugodtan kérje ki több orvos szakvéleményét is az adott problémát illetően, nézze meg, miben térnek el a megoldási, kezelési javaslataik, és ezek fényében hozza meg a végleges döntést (ne pedig kizárólag a műtétek árait nézze).
Ha bármilyen kérdése lenne ezzel kapcsolatban keressen bátran a plasztika.info@gmail.com email címen!
Dr. Kelemen Ottó PhD plasztikai sebész szakorvos, a Kelemed Plasztika vezetője.
További szolgáltatás: mellnagyobbítás