2024-ben, azaz aktuálisan mindegyik mellimplantátum gyártó a kihordási időt 10 évben határozza meg és az implantátumok cseregarancia feltételeit is ugyanennyi időben korlátozza. Kivételt képez a mellimplantátum kilyukadása, kirepedése, szivárgása, melyre időkorlát nélküli cseregarancia érvényes.
Egy 25 éve mirigy alatt viselt, tokon kívül kilyukadt mellimplantátum eltávolításának a kezdetén
A mellnagyobbítás konzultáción mindig felteszik ezt a kérdést: mennyi ideig viselhetem az implantátumot? 10 év után ki kell-e cseréltetnem?
Válaszom saját, több évtizedes tapasztalatomra alapozva az, hogy évente ellenőrző vizsgálat indokolt, panaszmentes állapotban is. Ha és amennyiben a páciens panaszmentes és mellével elégedett, továbbá képalkotó vizsgálatokkal (emlő komplex kivizsgálása szükséges: ultrahangvizsgálat, MRI, tomoszintézis) kizárható az implantátum károsodása, a tokosodás, tehát az implantátum, a kapszula és a mirigyállomány is mind ép, akkor a 10 évesnél idősebb implantátumot nem kell kicserélni.
Véleményem szerint az új generációs prémium mellimplantátumok átlagos kihordási ideje 15 évre prognosztizálható. Ezt a prognózist azonban nyomatékosan feltételes módban jelentem ki, mert bár a különféle mellnagyobbító műtéttípusok sztenderdizáltak (egységesítettek) , de a páciensek mind-mind különbözőek.
A 25 éve viselt, szétesett mellimplantátum maradványai
Amit a tokosodásról tudni kell
A mellimplantátum és a kapszula – az implantátumot, mint idegentestet a szervezettől elhatároló tok – az évek múlásával enyhén változásnak indul. Dinamikus (izommozgások) és statikus (gravitáció) hatások mellett egyes páciens betegségek és élettani folyamatok (terhesség, szoptatás, testsúlyváltozás, változó kor) is befolyásolhatják a kapszula „öregedését”. Egyre hegesebbé, egyre rugalmatlanabbá válhat és összeszűkülése lassan, de biztosan nyomást gyakorol az implantátumra. Ezt a folyamatot nevezzük tokosodásnak.
A tokosodás orvosi neve az úgynevezett kapszuláris kontraktúra. Négy jól felismerhető stádiumát Baker dr. írta le, az elnevezést róla kapta. A Baker 1. stádiumban a kapszula ép, kóros nem mutatható ki sem fizikális vizsgálattal, sem képalkotó eljárásokkal. A Baker 2. stádiumban a mell tömöttebbé és érzékenyebbé válik, a 3. stádiumban a mell formája megtörik, deformitások (behúzódások vagy kidudorodások) tarkítják. A legelőrehaladottabb állapot a Baker 4., amikor a mellimplantátum teljesen kemény, sokszor rögzült és nem mozgatható, továbbá a mellen belül valamelyik irányban golyószerűen vagy kőszerűen elmozdult.
40 évig viselt mellimplantátum, tokon belül kilyukadt. A szilikont a meszes kapszula blokkolta
A mellimplantátum károsodás típusai
- a szilikon molekulák átjutnak az implantátum falán (diffúzió) és a szövetnedvek bejutnak belülre, a gél nem üvegszínű, hanem sárga
- az implantátum falon tűszúrásnyi lyukakon keresztül szivárog a szilikongél (angol neve: bleeding = szószerint „vérzés”)
- masszívabb, szabad szemmel jól látható gél szivárgás
- szétrepedés (ruptura = repedés)
- amíg a szilikon a kapszulán belül marad, tokon belüli repedésről beszélünk (ún. intrakapszuláris ruptura)
- amikor a szilikon átjut a tokon, tokon kívüli repedésről beszélünk (ún. extrakapszuláris ruptura)
- a szilikon beivódik a környező szövetekbe (mellizomzat, mell mirigyállomány, bőr alatti kötőszövet)
- a szilikon távolabbra szóródik, eljut a hónalji és/vagy a mellkasi nyirokcsomókba, elhanyagolt esetekben még távolabbra
40 évvel mellnagyobbítás után. Mindkét mellimplantátum intrakapszulárisan kirepedt (MRI)
Mit kell tudni a kettős kapszuláról?
A szervezet védekezik a tokon átjutott szilikon tovább terjedése ellen és felépít az implantátum körül még egy kapszulát.
Mi a szeróma?
Az idült kémiai gyulladás hatására felszaporodó savós folyadékgyülem. Ritkán BIA-ALCL részjelensége, emiatt kötelező a szeróma citológiai vizsgálata.
Mi a szilikonos nyirokcsomógyulladás lényege?
A mell külső felének és alsó belső negyedének nyirokkeringése a hónalj felé, a belső-felső negyedé általában a mellkas felé viszi a szilikont. A nyirokcsomók eltávolításának időzítését mérlegelni kell. Jól ismert az ún. útközben lévő szilikon (intransit), a károsodott implantátum eltávolítása után ultrahangvizsgálatokkal kell ellenőrizni a nyirokcsomókat, meg kell várni amíg a műtét után az úton lévő szilikon már eljutott oda. Tehát halasztott műtét javasolt.
22 éve izom alatt viselt mellimplantátum. Súlyos tokosodás, következményes mellimplantatum torzulás és szilikon szivárgás
Okozhat-e emlőrákot a szilikon?
Az orvostudomány mai állása szerint ez nem bizonyított. Az ún. mellimplantátum betegséget sem igazolták a nagy esetszámon alapuló tudományos eredmények. Itt kell azonban megemlíteni két önálló betegséget, melyek a mellimplantátum viseléshez kapcsolódnak. Ezek a BIA-ALCL (az óriássejtes limfóma, ami a kapszula daganata) és a BIA-SSC (ami egy laphámrák). Mindkettő nagyon-nagyon ritka! Az egész világon ezideg 11 BIA-SSC betegséget találtak. Ezekről külön ismertető összefoglalót fogok közölni.
Baker 4. stádiumú tokosodás által deformálódott és kilyukadt mellimplantátum (20 évig viselt)
A túlhordott, súlyosan károsodott mellimplantátumok kezeléséről
A kivizsgálási protokoll komplex melldiagnosztikát ír elő, mely tartalmaz emlő és hónalji nyirokcsomó ultrahangvizsgálatot, MRI vizsgálatot és Eklund-mammográfiás vizsgálatokat. Sz.e. ultrahang vezérelt biopszia /szövettani vizsgálatra/, illetve szeróma /citológiai vizsgálatra/ lenyerés. Az altatásban végzendő műtéthez a beteg kora, alap- és kísérő betegségei által meghatározott rutin és belgyógyászati vizsgálatok szükségesek.
A műtét gyógyító-megelőző és helyreállító beavatkozás. Tartalmazza a teljes tok eltávolítást, a teljes implantátum eltávolítást, és az implantátum ellenőrzését. Kirepedés esetén a szabad szilikongél izopropil-alkohollal történő evakuálását, majd a környező szövetekből a szilikon granulómák eltávolítását. A műtéti leletről, a kivett implantátumról és kapszuláról fotódokumentáció készül. Szövettani és citológiai, sz.e. immunhisztokémiai vizsgálatok történnek majd. Ez a kötelezően elvégzendő, alapműtét. A műtéti leletnek és a páciens kérésének a függvénye, hogy milyen emlő helyreállítás végezhető, illetve szükséges.
32 év óta izom alatt viselt, szét repedt mellimplantátum
12 év óta izom alatt viselt cseppalakú, kohezív mellimplantátum, súlyos gyűrődésekkel és pontszerű kilyukadással
A túlhordott mellimplantátum eltávolítás utáni műtéti megoldások
- a mell „üresen” marad, új mellimplantátum nem kerül beültetésre. Ennek két oka lehet, egyrészt a súlyos szöveti károsodás nem teszi lehetővé, másrészt a páciens nem kéri.
- azonnali új mellimplantátum beültetése ugyanabba a helyzetbe
- halasztottan új mellimplantátum beültetése ugyanabba a helyzetbe
- azonnali új mellimplantátum beültetése új helyzetbe (például mirigy alatti tér helyett izom alatti új térbe)
- halasztottan új mellimplantátum beültetése új helyzetbe (például mirigy alatti tér helyett izom alatti új térbe)
- új mellimplantátum beültetése és saját zsírtöltéssel kombinált mellnagyobbítás (lehet azonnali, lehet halasztott)
- csak saját zsírtöltéssel végzett mellnagyobbító helyreállítás (lehet azonnali műtét, lehet halasztottan végzett)
- új mellimplantátum beültetés és mellfelvarrás (halasztott/azonnali)
- új mellimplantátum beültetés és mellfelvarrás, kiegészítve saját zsírtöltéssel
25 év óta mirigyállomány alatt viselt, rupturált implantátum, műtét előtt
A halasztottan, azaz későbbi időpontban végzett műtéteknek is kétféle javallata és oka létezik. A szövetek állapota nem teszi lehetővé a biztonságos, szövődménymentes beavatkozást. Ilyen esetekben 3-6 hónapos várakozás után operálunk. Avagy a páciens kérése, mert meg szeretné tapasztalni az új állapottal járó életminőséget és mell gyógyulás utáni állapotát, megformálódását, nagyságát, szimmetriáját, helyzetét (lóg? vagy „csak” megereszkedett??). Ha az implantátum nélküli állapot nem elfogadható – mert a mell sorvadt, petyhüdt, kicsi, lóg, lapos vagy behorpadt kontúrú, aszimmetrikus, stb. – akkor a szöveti regenerálódás után tervezzük meg az emlő rekonstrukciót, a fentebb felsorolt műtéttípusok közül alkalmazva a megfelelőt.
Budapest, 2024. November
Kérem, ha kérdésére nem talált választ, írja meg e-mailben a plasztika.info@gmail.com címre!
Dr. Kelemen Ottó PhD plasztikai sebész szakorvos
+36 30 577 57 64 (munkanapokon 9-19 óra között)