A megereszkedett bőr, a ráncok eltűntetése már nem feltétlenül jelenti azt, hogy mindenképp kés alá kéne feküdni: ma már elérhetőek egyszerűbb, kevésbé megterhelő, biztonságosabb beavatkozások is, az úgynevezett szálas kezelések.
Ezek során érzéstelenítés mellett egy tűvel ejtett pontszerű nyíláson át vezetjük be a megfelelő szálakat, melyekkel feszesítést, emelést tudunk elérni az arcbőrön.
De pontosan mikor van erre szükség/lehetőség, és mit érdemes erről tudni?
Mit jelentenek a szálas kezelések? (Röviden összefoglalva)
Kétféle kategóriát állapíthatunk meg ebben a kérdésben: felszívódó és nem felszívódó szálákat.
Időrendi sorrendben haladva a nem felszívódó szálakkal kell kezdenünk, melyek ugyan rengeteget fejlődtek az utóbbi években, nevükből is adódóan azonban bizonyos idő után el kell távolítani őket, ami már bonyolultabb beavatkozást igényel.
Alapvetően elmondható, hogy a PSD, PDO, P(LA/CL) anyagokból készülő felszívódó szálak jelentik a biztonságosabb megoldást, ugyanis kisebb mértékben váltanak ki allergiás reakciókat, okoznak szövődményeket (ilyenek például a COG és a Silhouette Soft termékek).
A különböző szálak típusairól egy másik cikkben fogunk bővebben beszélni – most nézzük meg, mik azok, amikkel a páciensnek a műtétet megelőzően tisztában kell lennie!
Amivel kezdünk: állapotfelmérés
Mindenekelőtt azt kell tisztázni, hogy önmagában eredményes tud-e lenni egy ilyen szálas kezelés, hiszen előfordulhatnak olyan esetek, hogy ezeknél komolyabb beavatkozásra van szükség.
A szálas kezelések kapcsán nincsenek sablonok: minden esetben egyedi, személyre szabott megoldásokat alkalmazunk, hiszen értelemszerűen nem egyformán kell hozzáállni minden arctípushoz.
Az arckonzultációk célja, hogy megállapítsuk, milyen állapotban van az arcbőr, és ennek nyomán meg tudjuk tervezni, mennyi szálat, hova, milyen irányban kell behelyezni.
Miket kell ellenőrizni?
- A hám tulajdonságai: milyen a bőr felső rétegének állapota, mennyire száraz, zsíros stb.
- Az irha állapota: megnézzük, milyen a középső réteg, mennyire csökkentek a ruganyos rostok. A kollagén és hialuronsav hiány itt már tetten érhető.
- A bőr alatti kötőszövetes réteg: az öregedés több más mellett zsírsorvadással is jár, ami az arcban lévő zsírpárnákat is érinti. Fel kell mérni az ennek során felmerülő térfogathiány mértékét, hogy ennek fényében tervezzük meg a kezelést.
- Az izmok, elsősorban a mimikai izmok vizsgálata, melyek a dinamikus ráncok megjelenéséért felelhetnek.
- Az arc formája: értelemszerűen meghatározó, hiszen a szögletes, ovális, kerek, stb. arcok esetén eltérő lehet, hogyan történik majd a kezelés.
- Tápláltság: tapasztalat, hogy a teltebb, kerekded, vastag kötőszövettel rendelkező arcok kevésbé vannak kitéve az öregedés jeleinek, aminek köszönhetően a szükséges beavatkozás mértéke is kisebb lehet.
Szükség van hozzá térfogatpótlásra?
Ahogy fentebb már írtam, az előrehaladott zsírsorvadás egy olyan probléma, amit mindenképp meg kell oldani, mielőtt még a szálas kezelésre sort kerítenénk.
Természetesen különböző súlyosságú állapotokról beszélhetünk ebben a tekintetben is, ezért is van szükség az alapos vizsgálatra ezt megelőzően.
A legszerencsésebb, ha saját zsírral történő feltöltést alkalmazunk, de a páciens kérésének megfelelően egyéb (pl. hialuronsavas) megoldásokhoz is nyúlhatunk.
Fiatalabb, jól táplált páciensek esetében azonban az sem ritka, hogy egyáltalán nincs szükség semmilyen „alapozásra”, és indulhatunk egyből a szálakkal.
Hol történik a beavatkozás?
Esztétikai szempontból a hölgyek esetében (akik a leginkább érdeklődnek az ilyen kezelések iránt) 3 fő részre osztjuk az arcot.
- Felső harmad, amely a homloki hajszéltől az alsó szempillasorig tart (gyakori beavatkozás ezen a területen a szemöldök emelés például).
- Középső harmad, ami az alsó szempillasor és az állkapocscsont között található (kritikus pont lehet itt a szem alatti területek kontúrproblémája).
- Alsó harmad, ami a nyak és a dekoltázs területét érinti (itt a toka eltüntetésétől kezdve a napfénykárosodásig kezelésééig többféle esettel is találkozhatunk).
Elsőre talán meglepő lehet, hogy az arcplasztikák során a nyaktól lejjebb is megyünk, de ha jobban belegondolunk, az alsó harmad is igen komoly szereppel bír, amikor valakinek a szépségéről beszélünk.
De van még egy negyedik terület is, amit ide sorolunk.
A kézhát kezelése
Bár nem az archoz tartozik, mégis hasonlóan fontos terület esztétikai szempontból a kézhát is, amin szintén igen látványosak az öregedés jelei.
Itt is alkalmazhatunk zsírfeltöltést, amennyiben szükséges, illetve mindezt kiegészíthetjük szálas kezelésekkel, hogy a ráncokat eltüntessük, a bőrt pedig kisimítsuk.
Bár Magyarországon még nem kifejezetten elterjedt, azért az már látható, hogy egyre többen ismerik fel ennek a fontosságát is.
A legfontosabb a kezelőorvos szemléletmódja!
Nyilvánvalóan lehet eltérő hozzáállással találkozni ebben a kérdésben, de az én filozófiám az, hogy lehetőleg fokozatosan haladjunk előre, és ne egy alkalom alatt próbáljunk mindent megoldani.
Amennyiben térfogatpótlásra van szükség, akkor először azt végezzük el, és utána jöhetnek ehhez kapcsolódóan a szálak, de ennél is mértéket kell tartani, ezért egyszerre 6 szálnál többet nem helyezünk be.
Ennek oka egyrészt, hogy ne jelentsen a beavatkozás olyan nagy megterhelést, másrészt pedig kevésbé lesz feltűnő a változás a páciens környezete számára is, és így a folyamat természetesebbnek hat majd.
Szerezze vissza fiatalos arcát biztonságos, hatékony szálas kezelésekkel!
A fiatalos arc egyik ismertetőjegye, hogy az álltól indulva az arccsontok felé egy „V” alakot mutat – az öregedéssel viszont ez a „V” megfordul a megereszkedő bőr miatt.
A szálas kezeléseknek köszönhetően ezt lehet visszafordítani tartósan: az viszont, hogy milyen típusú szálakra és beavatkozásra van szükség, már a kezelőorvosa tudja elmondani Önnek.
Ahogy már említettem, ezen a területen minden műtét egyedi, ezért is van szükség egy részletes konzultációra.
Ha bármilyen kérdése lenne ezzel kapcsolatban, keressen a plasztika.info@gmail.com email címen!
Dr. Kelemen Ottó PhD plasztikai sebész szakorvos, a Kelemed Plasztika vezetője.