Rengeteg egyedi tényezőn múlik, hogy ki milyen gyors felépülésre számíthat egy mellnagyobbító műtét után.
Befolyásolhatja:
- az illető kora,
- testi adottságai,
- az implantátum mérete,
- az implantátum helye, helyzete
és még sorolhatnánk.
Van azonban még egy pont, amiről keveset szoktak beszélni, pedig igen komoly hatása van a gyógyulásra: a páciens közérzete, lelki állapota, amivel egy felelősségteljes, elhivatott orvosnak mindenképp foglalkoznia kell.
Azt szeretjük, ha a páciensünk a műtétet követően nem csak elégedett, de egyenesen mosolygós, lelkes – ezért pedig bizony a lelki felkészítésre is komoly hangsúlyt fektetünk.
Természetes, hogy a műtét előtt Ön is izgul – azt viszont nem szeretnénk, hogy szorongjon!
Komoly különbség van izgatottság és félelem között, mi pedig mindent megteszünk azért, hogy lehetőleg ne az utóbbit éljék át a pácienseink a műtét kapcsán.
Mindenki izgul az altatás előtti utolsó pillanatokig, arról nem is beszélve, hogy egy mellnagyobbító műtét esetén a végeredményre is nagyon kíváncsi (és ezt talán enyhe kifejezés).
Tapasztalatom alapján az orvosa által jól vezetett beteg, aki látja, hogy professzionális, elhivatott orvosok veszik körbe, az aneszteziológustól kezdve a sebészig, messze kevésbé retteg a beavatkozást követő fájdalmaktól, szövődményektől, és ez a felépülés időszakára is nagy hatással van.
Ahogy sok más esetben, itt is fejben dől el minden: ha felkészültek és magabiztosak vagyunk, messze nem lesz olyan megterhelő számunkra a gyógyulás, sőt, inkább az elégedettség, öröm lesz a jellemző ránk.
Mindennek az alapja a korrekt tájékoztatás – de nem mindegy, hogyan történik!
A tájékoztatás természetesen törvényi kötelezettségünk: pácienseink egy igen részletes leírást kapnak a műtétet megelőzően, amiből mindent megtudhatnak
- a műtétre való felkészülésről,
- a műtéttel és a hazabocsátással kapcsolatos tudnivalókról,
- és a gyógyulás, felépülés folyamatáról.
Bár ebben tényleg minden fontos tudnivaló benne van, azért hadd legyek teljesen őszinte Önnel: ennél százszor fontosabb az, hogy személyesen milyen beszélgetés zajlik le kettőnk között.
A konzultációk körülményei, hangulata dönti el ugyanis azt, hogyan csapódnak le valakiben az elhangzott információk: a hideg, száraz tények elsőre ijesztőek lehetnek, de egy megfelelő érzelmi intelligenciával rendelkező, támogató orvos tudja, hogyan kell ezeket közölni ahhoz, hogy a páciens ne rettegjen a műtét gondolatától.
Minden kérdését tegye fel orvosának!
Nincs olyan, hogy buta kérdés, és nem is szabad, hogy szégyenlősségből tartsunk vissza valamit, ami valójában igenis fontos a mindennapjaink szempontjából.
- Milyen ruhákban lehet járni a műtétet követően?
- Mikor vezethetünk autót leghamarabb?
- Mikortól sportolhatunk?
- Felemelhetjük-e a gyerekünket az elkövetkezendő hetekben?
- Meddig kell kerülni a nemi életet?
Ezek mind azok a kérdések, amik a hétköznapok során előkerülnek: ne féljen hát válaszokat kérni rájuk!
Én is mindig azt mondom a pácienseimnek, hogy bármilyen banálisnak tűnő kérdésük is van, hívjanak bátran, mindig elérhető vagyok számukra, hiszen tudom, mennyire megterhelő kétségek között élni a mindennapokat.
Vigyázzon az internetes véleményekkel!
Teljesen természetes, hogy valaki szeretné kikérni mások véleményét is, ha mellnagyobbító műtét előtt áll: a tapasztalt emberek tanácsai ilyenkor aranyat érnek.
Azt viszont nem árt észben tartani, hogy ahogy szinte minden kérdésben, ennél is érdemes fenntartásokkal kezelni a közösségi oldalakról gyűjtött információkat.
Csak egy, a való életből vett példa: találkoztam olyan pácienssel, aki egy internetes csoportból származó élménybeszámoló miatt hitte azt, hogy a biztonsági cső eltávolítása irtózatos fájdalommal jár.
Amikor elérkezett a pillanat, az ajkait összeszorítva, két kezével a betegágyba markolva várta a legrosszabbat, mikor pedig rákérdeztünk, hogy miért ez a félelem, elmondta, miről is van szó.
Ezután természetesen megnyugtattam, hogy nincs mitől tartania – és olyannyira igaz volt ez, hogy miközben beszéltünk, ki is húztam a biztonsági csövet, anélkül, hogy ő észrevette volna.
Nem kell tehát elhinni mindent, amit az online térben találunk, mert bizony lehet, hogy csak fölösleges stresszt okozunk ezzel magunknak.
A mellnagyobbító műtét utáni felépülésről nagy általánosságban
Ahogy már fentebb írtam, a felépülés rengeteg egyedi tényezőn múlik – ettől függetlenül viszont tudom, hogy ha Ön ezt a cikket olvassa, akkor mégiscsak szeretne valami kézzelfogható választ látni ezzel kapcsolatban.
Alapvetően a teljes gyógyulás 8-10 hét alatt megtörténik:
- az első 7-8 napban a bőrseb begyógyul,
- 2-3 hét alatt az implantátum szervül, kissé beépül,
- 4-6 hét után felépül a kapszula,
- a 8-10. hetet követően pedig akár már a komolyabb fizikai terhelés is megengedett.
Persze szakértője válogatja, hogy ki mit tart helyesnek, és eltérőek lehetnek a vélemények azzal kapcsolatban, hogy bizonyos tevékenységeket mikortól lehet végezni.
Nyilván mindezt befolyásolja az is, hogy milyen fizikai állapotban van a beteg, mire képes egyáltalán a műtétet követően – az pedig már tényleg abszolút emberfüggő, hogy kinek mekkora a fájdalomtűrő képessége.
A felépüléssel járó fájdalom szempontjából értelemszerűen nem mindegy, hogy az implantátum mekkora, milyen a gravitációs hatása, mekkora feszülést okoz, és persze azt is figyelembe kell venni, hogy pontosan hova ültetjük be.
A fő tanulság: több múlik a kezelőorvosa személyiségén, mint azt elsőre gondolná!
Kis túlzással ugyan, de elmondható, hogy egy képzett, tapasztalt orvos már az első konzultációk alapján meg tudja becsülni, mennyire lesz a műtét és a felépülés megterhelő egy páciens számára – és ez nem csak a testi adottságain múlik.
A lelkiállapot rengeteget befolyásol ezen, és ezért kell nekünk azon is dolgoznunk, hogy megnyugtassuk a hozzánk érkezőket, és biztosítsuk őket arról, hogy a legjobb kezekben vannak.
A kulcsszó tehát a bizalom: ha mellnagyobbításon gondolkodik, Ön is mindenképp olyan orvoshoz forduljon, akinek szakmai hozzáértésében, profizmusában nem kételkedik.
Bármilyen kérdése van, keressen bizalommal!