Nem feltétlenül csak idősebb korban jelenthet problémát a rugalmasságát, feszességét vesztett szemhéj.
- Kezdetben ugyan még csak esztétikai szempontból lehet zavaró,
- előrehaladott esetben azonban már magában a látásban is akadályozhat.
Erre jelent gyors, hatásos megoldást a megfelelő szemhéjplasztika – van viszont ezzel kapcsolatban valami, amiről sokan nem tudnak.
Az esetek nagy százalékában ugyanis már a konzultáción kiderül, hogy valójában nem is a szemhéjat, hanem a szemöldököt kell kezelni!
Nézzük meg most kicsit részletesebben, miről is beszélünk!
Elsőként mindig azt kell megállapítani, hogy mivel van a probléma
A szemhéjunk egy igen összetett szerv, és ha jobban belegondolunk, ez teljesen érthető, hiszen fontos feladata van: percenként 20-25 alkalommal pislogunk, amikor ébren vagyunk, de még az alvás REM fázisa során jelentkező gyors szemmozgás során is szerepet kap.
A bőr, a mimikai izmok, illetve a szemgolyót párnázó zsírszövetek egyaránt felelnek a szemhéj ruganyosságáért, feszességéért, ha pedig ez megváltozik, az akadályt jelenthet a szem kinyitásakor, lecsukásakor, de akár a látásban is zavarhat.
Ha a szakorvos csukott szemnél megcsípi a bőrt, és megfigyeli, milyen gyorsan simul ki utána, már meg tudja állapítani, hogy valóban a szemhéjjal van-e a fő probléma – de természetesen vannak kifejezetten erre kifejlesztett orvosi eszközök is.
Azonban a szemhéj megereszkedése, lógása még nem jelenti egyből azt, hogy egyből kés alá kéne feküdni!
Megoldható műtét nélkül? Akkor a Plasmage kezelést javaslom!
Értelemszerűen a bőrfelesleg mennyisége szabja meg, hogy pontosan milyen beavatkozásra van szükség: fiatalabb korban, amikor még nem olyan súlyos a helyzet, a Plasmage kezelést szoktam javasolni.
Hatékony, fájdalommentes és a műtétekhez képest sokkal kevésbé megterhelő a páciensek számára a plazma energiával történő kezelés.
A Plasmage kezeléshez használt eszköz a bőrfelülettől 1-2 milliméter távolságra apró energia kisüléseket (ha úgy tetszik: villámokat) generál, és ezzel „elpárologtatja” a felesleges szövetet anélkül, hogy a mélyebb rétegekben bármiféle károsodást okozna.
Aki már ismer, az tudja rólam, hogy amennyiben lehetséges, az ilyen nem-, vagy minimál invazív kezeléseket javaslom a betegeimnek – létezik viszont olyan eset, amikor nem lehet elkerülni a műtétet.
Mit jelent a felső szemhéjplasztika?
A bőr megereszkedése, a mimikai izmok lazasága, a zsírtestek felszaporodása elérhet olyan mértéket, amikor már valóban műtétre van szükség – ebből viszont rengeteg féle létezik.
A leggyakoribb, vagyis az, amire a legtöbben gondolnak ezalatt, az a felesleges bőr kimetszése: ez az esetek nagy többségében helyi érzéstelenítéssel történik, ám kapcsolt műtéteknél altatásban is végezzük (tehát például mellnagyobbítással egyszerre).
Nagyon fontos az ezt megelőző konzultáció és alapos vizsgálat, hiszen a szakorvosnak pontosan kell megállapítania, hogy mekkora bőrfeleslegtől is kell megszabadulni.
Könnyen lehet, hogy csak szemöldök emelésre van szükség!
Ahogy fentebb már említettem, bár a páciens sokszor azt gondolja, hogy a felső szemhéjával van gond, a valóságban nem ez a helyzet.
A kor előrehaladtával ugyanis a bőr megereszkedik, aminek hatására a szemöldök megsüllyed és rálóg a szemünkre.
A tapasztalt szakorvos sok esetben ezt már a konzultáció során látja, de könnyen ellenőrizhető is: elég, ha csupán az ujjunkkal felhúzzuk a szemöldökünket, és megnézzük a változást.
Hogyan zajlik a szemöldök emelés?
Erre a kérdésre megint csak nehéz röviden válaszolni, hiszen attól függ, hogy milyen technikát, technológiát alkalmazunk.
A szemöldök is egy igen összetett terület, mely nem csak a homloki izmokhoz kapcsolódik, de saját izomzattal is rendelkezik (ennek köszönhetjük a szemöldökráncolást, a csodálkozó, haragos, valamint számtalan egyéb érzelem kifejezésének képességét), ennek megfelelően pedig többféle beavatkozás is szóba jöhet.
Történhet egy ívelt bőrfelület kimetszésével, ami ugyan elfogadott módszer, viszont a maradandó heg miatt én megfontolom, kinél végzek ilyet (rendszerint csak akkor javaslom, ha egyéb műtét nem bizonyul tartósnak).
Fordulhatunk a modern, biztonságos és kevésbé megterhelő szálas kezelésekhez is, illetve végezhetünk nyitott műtéteket, amelyek során öltésekkel húzzuk fel a szemöldököt.
A kezelőorvos a vizsgálatok után tudja megállapítani, hogy a helyzet súlyosságához mérten pontosan milyen megoldást javasol.
Kevert eseteknél lehet szó szemhéjplasztikáról ÉS szemöldök emelésről?
Igen, hiszen előfordulhat, hogy a páciens érdekében mindkét területen szükség van a beavatkozásra (például, ha a szemöldök kezelése ellenére sem simul ki kellőképpen a szemhéj).
Ebben az esetben elsőként a szemöldök emelésre érdemes sort keríteni, és annak eredményének fényében megnézni, hogy pontosan mekkora bőrfelesleget kell eltávolítani a szemhéjról.
Amennyiben a helyzet nem súlyos, ismét „megspórolhatjuk” a kés alá fekvést azzal, hogy a Plasmage kezeléshez fordulunk.
Fontos, hogy az okokat is ismerjük!
Akár szemhéjról, akár szemöldökről beszélünk, fontos, hogy az előzetes vizsgálatok során kiderítsük, pontosan mi okozza a problémát.
Nem biztos ugyanis, hogy kizárólag az öregedés állhat a háttérben, hiszen már 30 éves kor felett találkozhatunk ezzel a jelenséggel.
Hormonális, pajzsmirigy problémák, vagy akár a páciens egyedi, alkati adottságai is közrejátszhatnak ebben, így ha tartós eredményt szeretnénk elérni, mindenképp foglalkozni kell ezzel is.
Az első lépés a fiatalos szemek felé: a konzultáció
Ha ezt a cikket idáig elolvasta, akkor már tudja, hogy a szemhéjplasztika kérdése annyira azért nem egyszerű, hogy otthon már diagnosztizálni tudjuk a problémát.
Fontos, hogy tapasztalt szakorvos állapítsa meg, pontosan milyen beavatkozásra van szükség – a magam részéről azt tudom mondani, hogy mindig a lehető legkevésbé megterhelő megoldást fogom javasolni (amennyiben lehetséges).
Ha bármilyen kérdése lenne akár a szemhéjplasztikával, akár a szemöldök emeléssel kapcsolatban, írja meg a plasztika.info@gmail.com e-mail címre!
Dr. Kelemen Ottó PhD plasztikai sebész szakorvos, a Kelemed Plasztika vezetője.