A comb bőrének és bőr alatti zsír- és kötőszövetének – különböző okok miatt történő – megváltozása okozza azokat a nemcsak esztétikai panaszokat, amelyek miatt a páciensek orvoshoz fordulnak és korrekciót kérnek az érintett testrészen. A leggyakrabban előforduló és a legjellegzetesebb panaszokat a combok belső, egymás felé tekintő részeinek a változásai jelentik. A jól vagy túltáplált páciensek esetében a combok belső felének egymáshoz érése, összetapadása okoz kellemetlenségeket az öltözködésben és a tisztálkodásban is. Az idősödik páciensek bőre veszít a rugalmasságából, fokozatosan megereszkedik, petyhüdtté és ráncossá válik, majd meggyűrődik és egyre inkább lelóg a lágyékhajlatból.
Sok esetben alkati jellegzetességként kisebb-nagyobb zsírpárnák súlyosbítják a panaszokat. A cellulit okozta panaszok már nem sokkal a pubertás befejeződése után kialakulnak. Öltözködéssel ezek az állapotok elfedhetőek, azonban a fürdőruhában súlyos esztétikai panaszokat okoznak. A combplasztika is a viszonylag ritkábban – hasonlóan a kar- és a fenékplasztikához – végzett esztétikai beavatkozások közé tartozik. Az elmúlt mintegy 10-15 évben azonban az alakformálás (a body contouring) hatalmas fejlődésen ment keresztül, és ennek a fejlődésnek köszönhetően új, jobb és tartósabb eredményt adó műtéti megoldásokat dolgoztak ki. Egységes szemlélet alakult ki a testformálásban.
A leggyakoribb okok: az öregedés és a jelentős testsúlyváltozások. A gyermekkori elhízások, és az örökletes tényezőként ismert kötőszöveti gyengeség a két legfontosabb klinikai tényezője (oka) a fiatalkori bőr feszesség elvesztésének.
A combplasztikák célja: a lehető legrejtettebb helyen, a bikini vonalban elhelyezni a hegeket, ideális kontúrokat létrehozni, megfeszíteni a bőrt, stb. Tapasztalataink szerint a comb belső részét érintő változások nem izoláltan (nem külön állóan) jelennek meg, hanem a törzset és a végtagok más részeit is érintik, különös tekintettel a fenékre, az alhasra, a csípő- és deréktájra, etc. A szemléletbeli változás idézte elő (pld. az arc-nyak panaszokhoz hasonlóan), hogy összességében elemezzük a torzót és a végtagokat, és adunk kezelési javaslatot a páciensnek. A kért beavatkozás (mármint a combplasztika) természetesen önállóan is elvégezhető, de gyakran a testrészen elért (rész)eredményt befolyásolja a szomszédos testrészek változatlan állapota (akár magának a comb külső felszínének a zsírpárnája vagy cellulitje stb.).
Több fejezetben részleteztük már. Egészséges fiatal vagy fiatal középkorú betegen rutin kivizsgálás. Idősebb és/vagy kísérő betegségben szenvedő potenciális páciens esetében kiegészülnek a spec. vizsgálatokkal. Az utóbbi esetekben szakorvosi konzílium dönt az operálhatóságról, kivéve azokat az egyértelműen kizárt eseteket, melyeket már az első konzultáció során ellenjavallunk.
Az elváltozásokat súlyosságuk szerint 4 csoportba oszthatjuk. E stádium beosztás alapján a következő beavatkozásokat végezzük:
Az első csoportban a comb belső felének zsírszívása történik, kiegészítve a lágyékhajlatban vezetett viszonylag rövid metszéssel, melyből eltávolításra kerül a petyhüdt bőr-zsír felesleg.
A harmadik csoportban a metszés kiegészül a comb belső-középső felszínén egy függőleges irányú segédmetszéssel, mivel nem elegendő egy irányban emelni-feszíteni a lógó bőrt: vertikális és ferde horizontális irányú lifting is szükséges. Kissé ferde, T-alakú heggel gyógyul.
A negyedik csoportban a lágyéki hasfalon is történik beavatkozás, mivel A lágyékszalag alatt-felett megegyező elváltozás alakult ki, és az alhasi korrekció nélkül a comb eredménye önmagában nem lenne kielégítő.
Zsírszívással gyakran kombináljuk a kimetszéseket, de nem törvényszerűen és nem minden esetben. Az alkattól, a műtéti tervtől függ, hogy alkalmazzuk-e. Szívócsövet minden esetben alkalmazunk 24 órára. Kórházi tartózkodás 1 nap. Kompressziós pólyát vagy ruhát kell viselni a műtét után egyénileg meghatározott időtartamig. Antibiotikus és heparin (LMWH) profilaxis ajánlott, korai mobilizálás mellett is. A varratszedés 2 részletben, a 2.-3. héten. A hegeket 2-3 hónappal a műtét után is ellenőrizzük. A teljes gyógyulás kb. 6-10 hét, de több hónapig előfordulhat elhúzódó érző beidegzési zavar, nyirok ödéma az alsó végtagokon. A kisebb, helyi szövődmények: a sebgyógyulási zavarok, a vérömleny képződése, a savó- vagy nyirokcsorgás, a fertőzések. Helyi keringési és beidegzési zavarok. Később: heg és szimmetria panaszok. Általános szövődmények, mint bármely altatásban végzett „közepes” nagyságú és időtartamú műtét esetében.
Cookie name | Aktív |
---|