A karplasztikák a felkar kontúrjainak korrekcióit jelentik tágabb értelemben és összefoglaló névvel. Az orvosi nyelv brachioplastica-nak nevezi ezeket a műtéteket. Sok esetben „csak” egy zsírszívással végzett kontúr korrekcióra van szükség, míg más esetekben ún. nagy, vagy összetett karplasztikákra. Ezeket a beavatkozásokat viszonylag ritkábban kérik a páciensek, mivel a könyök ízületig érő ruházattal könnyen leplezhetőek a bántó deformitások: a lógó és ráncos bőr ill. a kóros zsírpárnák. Az életkor előre haladásával azonban a kombinált műtétek gyakorisága fokozatosan nő (50 > 60 év között a leggyakoribb). A kar anatómiai, orvosi szakkifejezésként használva a felső végtagoknak a váll és a könyök közötti részét jelenti. A hétköznapi szóhasználatban gyakran kar helyett a felkar kifejezést használjuk, a pontos és egyszerű érthetőség kedvéért (szinonimaként). Ismertetőnkben a kar = felkar!
I., Mérsékelt bőr alatti zsírszövet szaporulat, mérsékelt kontúrtöbblettel. Ép, feszes bőr. Enyhe narancsbőr jelenség kísérheti.
II., Közepes fokú bőr alatti zsírszövet szaporulat, mely közepes fokú kontúrtöbbletet okoz. A zsírpárna kóros, disztrófiás. Kifejezett narancsbőr jelenség. A hónaljárak alatt a bőr petyhüdt, mérsékelten megereszkedett, ami csak a törzstől elemelt helyzetben lévő felső végtag esetén szembetűnő.
III., Kifejezett zsírpárna és következményes kontúrtöbblet. A bőr felesleg jelentős, a bőr a felkar középső harmadáig lógó, ami alap testhelyzetben is észlelhető ( a felső végtag a törzs mellett). A bőr petyhüdt és ráncos.
IV., Súlyos, a hónaljtól a könyök ízületig terjedő deformitás. A bőr a felkar teljes hosszában lóg, a megereszkedett zsírpárna is lóg, és oldal felé széttárt karok esetében mint a „denevérszárny” mutatkozik meg.
Relatív ellenjavallatot képezhetnek a meghatározott cukorbetegségek, a szívbetegségek és az anyagcsere betegségek. Ezekben a klinikai esetekben a gondozó szakorvossal történik konzílium a műtét elvégezhetőségéről.
Egészséges, fiatal középkorú vagy középkorú betegek esetében rutin kivizsgálás elegendő, amely azonban magába foglalja az érintett végtagok részletes fizikális vizsgálatát is (keringés, mozgások, beidegzések, pinching és stretching teszt, etc.).
A fenti stádium beosztás könnyen érthetővé teszi a páciensek számára, hogy egy adott állapotban milyen beavatkozásokra van szükség.
Az első stádiumban zsírszívással végzett kontúr korrekció, alakformálás elegendő, mivel a bőr ép és bőrfelesleg sincsen, kimetszést nem kell végezni.
Az enyhe, másodlagos narancsbőr elváltozás megszüntetésére is hatékony a műtét.
A szükséges operáció: zsírleszívás.
A második stádiumban a hónaljárok alatt, a felkar felső harmadában már enyhe bőrfelesleg észlelhető, általában enyhe csüngéssel együtt.
Ezekben az esetekben a zsírszívást a bőr-zsír felesleg eltávolításával egészítjük ki, azonban a metszés és a következményes műtéti heg elhelyezhető a hónaljárok haránt redőjében.
A szükséges operáció: kisebb karplasztika.
A harmadik stádiumban a bántó deformitások mindkét összetevője kifejezetten van jelen. A bőr lógása a felkar középső harmadáig terjedhet, emiatt a hónalji haránt metszést (mely jól rejtett helyen van) ki kell egészíteni a felkar belső felszínén futó függőleges irányú metszéssel. Ez a heg a kétfejű karhajlító izom (a biceps izom) szélénél futó hosszanti bemélyedésbe kerül, és esztétikailag akceptálható finom heggel gyógyul. A szükséges operáció: módosított karplasztika.
A negyedik stádiumban a függőleges heg a felkar alsó harmadáig lefut a belső felszínen.
Zsírszívás a kar teljes hosszában, és a bőr-zsír felesleg kimetszése kötelező.
A szükséges operáció: nagyobb mértékű karplasztika.
A műtét tervezése álló testhelyzetben, a felső végtagoknak a törzshöz viszonyított meghatározott pozíciójában történik.
Ekkor demonstráljuk a leendő heg helyzetét és hosszát.
Az I.-II. stádiumban általában helyi érzéstelenítés, nyugtató adásával. A III.-IV. stádiumban altatásban előnyösebb végezni a műtéteket. Szívócső behelyezésére ritkán van szükség. A
műtét végén nedvszívó párnák kerülnek a friss sebekre, és a felső végtagot előírásszerűen végig pólyázzuk kompressziós (rugalmas) pólyával. Ha altatásban végeztük a műtétet, a beteg csak a másnapi kötéscsere, pólyacsere után távozhat otthonába. Helyi érzéstelenítésben végzett műtéteket követően néhány órás pihenés és orvosi felügyelet indokolt, ezután kísérővel távozhat a beteg. A műtét előtt intravénás antibiotikum adás történik, melyet 4 napos tabletta szedés követ. Általában az első-második napon szükséges csak fájdalomcsillapítót szedni (pld.: Cataflam tabl. elegendő).
Varratszedés csak abban az esetben történik, ha „ nem felszívódó varróanyagot „ (polypropilene) alkalmaztunk. Ebben az esetben az intracutan „műanyag” fonalat a műtét utáni 3. héten távolítjuk csak el. A műtét utáni első napokban kompressziós pólya viselése, majd később (a zsírszívás miatt) speciális kompressziós azaz szorító ruha viselése szükséges, egyénileg előírt időtartamig, általában 3-4 hétig, kivételes esetekben 6 hétig. A szorító ruhát folyamatosan kell viselni, csak a tisztálkodás ill. bőrápolás idejére vehető le. A hegek kezelésére csak abban az esetben van szükség, ha az éretlen hegek spontán érési folyamata a normáltól eltérne. Sport, torna, testépítés, szauna és szolárium, stb. 4 hétig tilos. Fotódokumentáció kötelezően készül a műtét előtt és után.
Cookie name | Aktív |
---|